Trzustka

Zioła na trzustkę

Zioła na trzustkę
4.9 (97.89%) 19 ocen
W leczeniu schorzeń trzustki stosuje się szereg metod. Oprócz mniej lub bardziej inwazyjnych środków leczenia farmakologicznego, zastosowanie znajdują także zabiegi chirurgiczne. Znane są również zioła, które doskonale wpływają na leczenie i regenerację trzustki. Nie należy ich traktować jako jedynego środka leczenia. Terapia ziołowa ma charakter uzupełniający.

Jeśli chodzi o zioła na trzustkę, które wspomagają jej leczenie, warto jest wyróżnić przede wszystkim pokrzywę, glistnik jaskółcze ziele oraz piołun.

Pokrzywa na trzustkę

Z pokrzywy zwyczajnej można zrobić napar lub syrop. To zioło doskonale wspomaga układ trawienny oraz pobudza trzustkę do produkowania przez nią enzymów trawiennych. Dla polepszenia stanu trzustki wystarczy pić 2-3 razy dziennie napar z 25 g pokrzywy i pół litra wody. Z kolei jeśli chodzi o syrop, jest on przygotowywany ze 125 g soku z liści pokrzywy, który można uzyskać przez przeciśnięcie ich w maszynce do mięsa i 125 g miodu, które są podgrzewane do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Taki syrop należy spożywać 2 razy dziennie, po 1 łyżeczce. Pokrzywa swoje doskonałe właściwości zawdzięcza posiadaniu witaminy K, flawonoidów oraz garbników.

Glistnik – jaskółcze ziele na trzustkę

Glistnik jaskółcze ziele to zioło, które doskonale sprawdza się na choroby trzustki. Wynika to z jego właściwości rozkurczowych, bakteriobójczych i żółciopędnych. Jest to zioło, które posiada duże ilości alkaloidów. Kuracja za pomocą glistnika jaskółcze ziele oparta jest o wywar przygotowany z jednego liścia tego zioła oraz szklanki wrzącej wody. Wywar spożywa się po 20 minutach od jego przyrządzenia. Aby trzustka zioła te odczuła, należy taki wywar spożywać trzy razy dziennie.

Piołun na trzustkę

Piołun to gorzkie w smaku zioło, które jednakże dzięki swoim właściwościom doskonale łagodzi objawy zapalenia trzustki. W jego składzie można znaleźć garbniki, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Piołun należy spożywać w formie naparu, na godzinę przed każdym posiłkiem. Napar przygotowuje się z jednej łyżeczki ziół zalanej szklanką gorącej wody. Jest on gotowy do spożycia po jego odstawieniu na pół godziny do wystygnięcia.

Inne zioła na regenerację trzustki

Wśród innych ziół, które wspierają regenerację trzustki, warto jest wyróżnić rzepnik pospolity (o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i odkażających), kłącze perzu (usuwające szkodliwe związki oraz produkty przemiany materii), liść borówki (który powinien być stosowany w przypadku, gdy zapalenie trzustki związane jest z cukrzycą, ponieważ to zioło dzięki zawartości glikozydów obniża poziom cukru we krwi) oraz korzeń goryczki (wspomagający funkcjonowanie trzustki przez regulację przemiany materii w układzie pokarmowym).

Istnieje więc wiele ziół, które mogą pomóc w schorzeniach obejmujących trzustkę. Ich wybór warto jest skonsultować z lekarzem. Dzięki temu możliwe jest dobranie zioła, które będzie skuteczne w konkretnym przypadku. Każdy organizm i każde schorzenie trzustki jest bowiem inne i zawsze warto jest zapytać o opinię specjalistę w tym zakresie.

8 odpowiedzi do artykułu “Zioła na trzustkę

 1. Lechia

  Jak kogoś często boli trzustka zioła lepiej zacząć stosować. Już pomijam to, że często każdy myśli, że to żołądek, wątroba i tak dalej. Ale jak już ktoś skuma, że to trzustka, to lepiej pić napary ziołowe niż łykać chemię.

 2. Węgier

  Oczywiście, że lepiej zacząć pić zioła na trzustkę niż od razu brać leki, ale przecież nie zawsze zioła wystarczą. Niektóre choroby od razu trzeba leczyć z grubej rury i nie można stosować łagodnych półśrodków, bo to najzwyczajniej groźne dla zdrowia i życia.

  1. Marta

   Pytasz o zwapnienia na trzustce…..tzn. że miejsce to ma dużo Ca-wapn,jaki jest twardy co powoduje że dane miejsce na organie jest nie elastyczne,czyli nie pracuje.Kazde takie miejsce uposledza funkcje danego organu,trzustka zaczyna niedomagać co w konsekwencji z czasem powoduje choroby związane z trzustką. Jednak jak jest to miejscowo to prawdopodobnie unerwienia na tych komórkach nie pracują,a te unerwienia do trzustki wychodza na wysokośc 6-go kregu piersiowego,jaki może być zwyrodniony i uciska na nerw,warto do chiroterapi,lub kregarza,a najlepiej rtg kregow pidrsiowych i samemu zobaczyć czy jest na miejscu jak w atlasie,

  1. Ares

   Bo nawet boli niemialem nic nieodczulem tylko wzdecia i zmieniony stolec biorę Kreon..czy to pzt może przebiegać bez bólowo i niszczyć trzustke proszę o odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − 87 =