Trzustka

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki
5 (100%) 9 ocen
Trzustka to narząd gruczołowy, który spełnia bardzo ważną rolę w organizmie. Jest on odpowiedzialny za dostarczenie jelitu cienkiemu enzymów wspomagających trawienie (chodzi tutaj o trawienie węglowodanów, tłuszczów oraz białka), a także produkcję ważnych hormonów, które odpowiadają za właściwy poziom glukozy we krwi (mowa jest tutaj głównie o insulinie). Wszelkie nieprawidłowości w pracy trzustki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizmu. Wśród schorzeń trzustki można wyróżnić m.in. zapalenie trzustki.

Przyczyny zapalenia trzustki

Głównymi przyczynami zapalenia trzustki są kamica żółciowa, a także spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Dochodzi wówczas do uszkodzenia komórek pęcherzykowych trzustki, co skutkuje nieprawidłowym wydzielaniem się jej enzymów. Zapalenie trzustki może także wystąpić u osób stosujących nieprawidłową dietę, obejmującą tłuste i obfite posiłki. W rzadkich przypadkach przyczyną zapalenia trzustki są wrodzone wady rozwojowe, stosowanie niektórych leków, hiperlipidemia oraz urazy jamy brzusznej.

Statystyki dotyczące zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki to schorzenie, które występuje średnio raz na 10-40 przypadków na 100.000 osób, w skali jednego roku. Z roku na rok liczba przypadków zachorowań na ostre zapalenie trzustki jest coraz większa, ze względu na tryb życia osób, które dotyka to schorzenie. Osoby cierpiące na ostre zapalenie trzustki często cierpią bowiem na otyłość lub mają silne stresy, powodujące chęć sięgnięcia po alkohol.

Objawy zapalenia trzustki

Jeśli chodzi o główne objawy zapalenia trzustki, zalicza się do nich silne bóle w nadbrzuszu, pojawiające się nagle i utrzymujące się przez okres dłuższy niż 1 dzień. Jest to ból, który występuje tak samo po lewej, jak i po prawej stronie nadbrzusza. Oprócz tego, ostremu zapaleniu trzustki może towarzyszyć ból pleców, nudności i wymioty, gorączka oraz biegunka. W ten sposób organizm manifestuje nieprawidłowości w pracy trzustki.

Leczenie zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego. Leczenie zapalenia trzustki polega na aplikacji leków, które obniżają wydzielanie się soku trzustkowego oraz leków przeciwbólowych, łagodzących objawy. Często takiemu leczeniu towarzyszy głodówka oraz podawanie pacjentowi posiłków pozajelitowo (przez żyłę).

Dodatkowo, jeśli w wyniku ostrego zapalenia trzustki dojdzie do infekcji, konieczna może okazać się kuracja antybiotykowa. W skrajnych przypadkach zapalenia trzustki wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Rokowania w przypadku zapalenia trzustki

W większości przypadków zapalenia trzustki rokowania są pozytywne. Zwykle ostre zapalenie trzustki ustępuje, nie pozostawiając skutków ubocznych w postaci uszkodzeń w obrębie jamy brzusznej. Zdarzają się jednak przypadki, w których osoba cierpiąca na zapalenie trzustki jest zmuszona do odbycia insulinoterapii oraz leczenia za pomocą preparatów z enzymami trzustkowymi. Dzieje się tak w szczególności w przypadku, gdy przez długi czas nie zostanie wyleczona lub zlikwidowana główna przyczyna zapalenia trzustki.

2 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie trzustki

  1. Jaśko

    Jednak trzeba przyznać, że jak to człowiek sobie wszystko przeanalizuje dokładnie, to wychodzi niezbicie, że jednak nieodpowiednie jedzenie jest głównym powodem zapalenia trzustki. Sam się człowiek do tego nie przyznaje, ale jak tak na chłodno się spisze fakty to jednak sporo prawdy w tym jest.

  2. nocny jastrząb

    No nie do końca dobrze ta analiza Ci się udała…. Bo przecież zapalenie trzustki to przede wszystkim picie a nie jedzenie. Mniej alkoholu i nie będziesz narzekać na zapalenie trzustki nawet jak będziesz się niewłaściwie odżywiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 − 50 =