Trzustka

Torbiel trzustki

Torbiel trzustki
4.8 (96.67%) 12 ocen
Trzustka to narząd, którego głównym zadaniem jest usprawnienie trawienia oraz regulacja poziomu glukozy we krwi na drodze wydzielania insuliny. Wszelkie schorzenia trzustki niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jedną z najczęściej diagnozowanych nieprawidłowości tego narządu jest torbiel trzustki. Jakie są przyczyny jej powstania? I jak leczy się tą przypadłość?

Torbiele trzustki – przyczyny powstawania

Torbiel trzustki to wypełniony płynem zbiornik, zlokalizowany w obrębie miąższu trzustki. Zasadniczy podział wyróżnia torbiele prawdziwe i rzekome, czyli pseudotorbiele. Torbiele prawdziwe mają ściany powstałe z komórek nabłonka. Powstają na skutek poszerzenia przewodu trzustkowego przez kamień trzustkowy lub w wyniku zwężenia na skutek toczącego się procesu zapalnego. Mogą to być ponadto zmiany o charakterze nowotworowym lub powstawać w konsekwencji zakażeń pasożytniczych, gdy wokół larw tworzą się torbiele odgraniczone od tkanki narządu.

Znacznie częściej spotykane są rzekome torbiele trzustki. Różnica między torbielą prawdziwą a rzekomą sprowadza się do otaczającej ją tkanki – dla torbieli rzekomej jest to tkanka łączna, a nie nabłonkowa. Rzekoma torbiel na trzustce powstać może jako skutek ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, rzadziej jako następstwo operacji brzucha czy urazu. Takie torbiele nigdy nie mają podłoża nowotworowego.

Objawy torbieli trzustki

Podobnie jak większość schorzeń trzustki, także torbiele bardzo często nie dają żadnych objawów. Najczęściej tego typu zmiany w miąższu trzustki rozpoznawane są przypadkowo, podczas wykonywania badań obrazowych jamy brzucha, podyktowanych rozmaitymi przyczynami.

Jeśli objawy występują, najczęściej dotyczą torbieli rzekomych i zauważalne są kilka tygodni do kilku miesięcy po epizodzie zapalenia trzustki. Objawy mogące towarzyszyć torbielom trzustki to:

 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha promieniujące w kierunku pleców i najczęściej zlokalizowane w podbrzuszu,
 • biegunki,
 • wzdęcia,
 • brak apetytu i postępująca utrata masy ciała,
 • złe samopoczucie ogólne,
 • w przypadku lokalizacji w głowie trzustki, możliwe jest zażółcenie powłok skórnych.

Z racji mało specyficznych objawów lub przebiegu bezobjawowego, rozpoznanie torbieli trzustki opiera się na wykonaniu badań obrazowych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG jamy brzusznej. Pomocniczo wykonać można biopsję cienkoigłową oraz badania laboratoryjne: poziom lipazy i amylazy, a także CRP we krwi.

Leczenie torbieli trzustki

Torbiel na trzustce może być leczona różnymi metodami, których wybór uwarunkowany jest wielkością, lokalizacją, pochodzeniem oraz rodzajem torbieli. Niekiedy zalecana jest jedynie obserwacja pod kontrolą USG, gdyż sporo torbieli ma tendencję do samowchłaniania się. Gdy torbiel utrzymuje się przez dłuższy czas, można dokonać drenażu przy pomocy igły lub endoskopowo, wprowadzając sondę przez usta pacjenta i przez przewód pokarmowy aż do początkowego odcinka jelita cienkiego.

Torbiele o charakterze nowotworowym lub nie poddające się leczeniu na drodze drenażu, usuwane są operacyjnie na drodze drenażu chirurgicznego. Nieleczone torbiele mogą pękać, powodując krwawienia lub zakażenia powikłane zapaleniem otrzewnej. Wtedy chory doświadcza bardzo silnego bólu brzucha i wysokiej gorączki. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

2 odpowiedzi do artykułu “Torbiel trzustki

 1. uczestnik

  Nigdy się nie zgodzę, żeby „leczenie” torbieli trzustki miało wyglądać tak, jak zaproponował to lekarz, że będziemy czekać i obserwować na prześwietleniach USG. Przecież w gruncie rzeczy to nie jest żadne leczenie. Albo torbiel jest i jest to kłopot, albo każdy ją i ma i jest stanem naturalnym. Nie ma pośrednich wartości tutaj.

 2. g

  Bez wątpienia torbiel trzustki trzeba leczyć. Jak człowiek da się podpuścić lekarzom, to niektórzy i zawał serca by kazali obserwować żeby tylko nie okazało się, że muszą się wziąć za robotę. Dlatego trzeba ostro domagać się działań i nie dać się wkręcać leniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 − = 46