Trzustka

Rak trzustki

Rak trzustki
5 (100%) 5 ocen
Rak trzustki to jedno z najbardziej groźnych schorzeń ze względu na lokalizację. Trzustka jest bowiem bardzo ważnym narządem, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów.

Przyczyny raka trzustki

Pomimo rozwoju badań w zakresie nieprawidłowości pracy trzustki, nadal nie są znane dokładne przyczyny raka trzustki. Można natomiast powiedzieć o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka trzustki. W tym zakresie mowa jest o osobach, które chorują na cukrzycę, palą dużo papierosów oraz nie dbają o sylwetkę (są otyłe i nie uprawiają sportów). Bywa jednak, że rak trzustki jest związany z określonymi predyspozycjami genetycznymi. Często na raka trzustki zapadają osoby, które miały podobne przypadki w bliższej lub w dalszej rodzinie.

Objawy raka trzustki

Można wyróżnić kilka podstawowych objawów raka trzustki. Gdy już się one pojawią, świadczy to niestety o zaawansowanym stadium tego schorzenia, ponieważ początkowo rak trzustki nie daje praktycznie żadnych objawów. Bardzo charakterystyczne dla raka trzustki są bóle brzucha i bóle grzbietu. W tym drugim przypadku ból jest efektem naciekania nowotworu na splot otrzewnej. U osób chorujących na raka trzustki obserwuje się ponadto utratę masy ciała, żółtaczkę oraz powiększenie pęcherzyka żółciowego. Jeśli chodzi o rak trzustki objawy, które w jego przypadku występują, obejmują równie często biegunki i zaparcia, nudności i wymioty oraz anemia.

Diagnozowanie raka trzustki

Raka trzustki diagnozuje się na podstawie badań obrazowych, takich jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe, laparoskopia lub rezonans magnetyczny. Wybór badania uzależniony jest bardzo często od lekarza, który na podstawie zaobserwowanych u pacjenta objawów podejmuje w tym zakresie decyzję. W wykrywaniu raka trzustki może pomóc ponadto morfologia krwi. Podwyższone stężenie bilirubiny, a także spora aktywność fosfatazy zasadowej mogą świadczyć o wystąpieniu raka trzustki. Nie można lekceważyć tych wskaźników nawet wtedy, gdy nie występują charakterystyczne dla raka trzustki objawy.

Leczenie raka trzustki

Leczenie raka trzustki jest często bardzo trudne, ze względu na fakt, iż w początkowym stadium ten nowotwór nie daje żadnych objawów. W leczeniu raka trzustki stosuje się specjalistyczne antybiotyki i leki przeciwbólowe. Niestety w wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na usunięciu niektórych tkanek trzustki, a niekiedy również pęcherzyka żółciowego. Ponadto w wielu przypadkach konieczna jest chemioterapia.

Niestety, nadal jeśli chodzi o rak trzustki rokowania są nie najlepsze. W USA ten nowotwór jest na piątym miejscu, jeśli chodzi o przyczyny zgonów na nowotwory złośliwe.

U 80% osób rak trzustki jest wykrywany zbyt późno. W takim przypadku możliwe jest już tylko leczenie paliatywne, czyli ukierunkowanie na poprawę jakości życia i złagodzenie przykrych objawów. Niestety, rak trzustki nadal w większości przypadków prowadzi do szybkiej śmierci, najpóźniej w ciągu 5 lat od jego wykrycia.

2 odpowiedzi do artykułu “Rak trzustki

  1. Kucyk

    Rak trzustki jest wyrokiem śmierci. Nieco odłożonym, ale jednak wyrokiem i trzeba to sobie jasno powiedzieć. Nie ma gorszego nowotworu i w przypadku takiej diagnozy trzeba zacząć porządkować swoje życie. Smutna prawda, ale jednak prawda.

  2. Horacy bez tacy

    Bez przesady. Ja rozumiem, że rak trzustki zabrał Ci kogoś bliskiego, ale nie można pozbawiać ludzi nadziei, bo nie jest to prawda. Jest to na pewno zjadliwy nowotwór, ale da się przeżyć. Kluczowe jest jak najszybsze zdiagnozowanie raka trzustki i od razu trafienie z lekami. Wtedy jest szansa wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 48 = 57