Trzustka

Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki
4.7 (94%) 10 ocen
Przewlekłe zapalenie trzustki to schorzenie, które często może wymagać interwencji chirurgicznej. Podobnie jak ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki objawia się przede wszystkim bólem. W jaki sposób leczy się to schorzenie i w jaki sposób się je rozpoznaje?

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki nie odbiegają zbytnio od dolegliwości związanych z ostrą postacią tej choroby. Przede wszystkim pojawia się ból, umiejscowiony na górze lub na środku brzucha, powiązany zwykle z trudnościami w trawieniu.

Nudności i wymioty oraz biegunka to zwykle niepokojące objawy. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki mogą pojawiać się stale lub od czasu do czasu.

Charakterystycznym objawem, który może pojawić się, gdy choroba trwa już jakiś czas, jest cukrzyca. Spowodowana jest ona niszczeniem części trzustki odpowiedzialnej za wytwarzanie tego hormonu. Warto jednak pamiętać, że ogólne objawy przewlekłego zapalenia trzustki nie są zwykle tak nasilone, jak przy ostrym zapaleniu, jednak nie należy ich lekceważyć. Warto pamiętać, że zmiany, które powoduje to schorzenie, są zwykle nieodwracalne, w przeciwieństwie do tych, które pojawiają się przy ostrym zapaleniu.

Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki

Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki to przede wszystkim zatkanie kanałów, którymi sok trzustkowy dostaje się do dwunastnicy. Może się tak stać między innymi w wyniku nawracającego stanu zapalnego oraz w przypadku nadużywania alkoholu. Również nieodpowiednia dieta, bogata w cukier i tłuszcze, może przyczynić się do wystąpienia tej choroby. Dlatego konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza w przypadku wystąpienia pierwszych objawów tej choroby, by jeszcze nie pogorszyć stanu trzustki.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki musi odbywać się w szpitalu. Rozpoznanie wymaga zwykle badań laboratoryjnych oraz USG lub tomografii jamy brzusznej. Zastosowana terapia zależy od stopnia uszkodzenia tego organu – często konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Obecnie coraz częściej wykonuje się zabiegi endoskopowe, w przypadku których pacjent szybciej wraca do siebie. Leczenie nie może jednak ograniczać się jedynie do zabiegów i leków podawanych w szpitalu. Jak wspomniano wyżej, uszkodzenia wynikające z przewlekłego zapalenia trzustki nie są zwykle odwracalne, dlatego konieczna jest zmiana trybu życia. Może być to trudne, szczególnie w przypadku osób uzależnionych od alkoholu.

Właściwe leczenie i utrzymywanie zaleconej przez lekarza diety jest szczególnie istotne w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki. To schorzenie może bowiem w efekcie doprowadzić do nowotworu. Ponadto przewlekłe zapalenie trzustki nie jest w pełni uleczalne. To czy i kiedy dojdzie do powikłań takich jak torbiele, zależy jednak nie tylko od trybu życia pacjenta, ale także innych czynników.

Przewlekłe zapalenie trzustki często skraca życie, jednak w przypadku trzymania się zaleceń lekarza można przeżyć z tą chorobą nawet dwadzieścia lat. Konieczne jest jednak odstawienie alkoholu – głównej przyczyny zapaleń trzustki – trzeba też rzucić palenie.

4 odpowiedzi do artykułu “Przewlekłe zapalenie trzustki

  1. opat

    Operacja przy przewlekłym zapaleniu trzustki powinna być przeprowadzona w przypadku, gdy już naprawdę nie ma innego pomysłu na leczenie trzustki. Nie ma się co spieszyć, bo to zawsze jest ogromne ryzyko.

  2. imię

    Ja miałem przewlekłe zapalenie trzustki i udało mi się z niego wyjść. Ale zmiana była diametralna. Przez dwa miesiące ani łyczka alkoholu. Nawet cukierka z alkoholem nie zjadłem. A do tego jeszcze całkowicie restrykcyjna dieta i picie tylko wody. Raz w tygodniu sok, żeby nie zwariować a i tak lekko nie było. Ale chorobę pokonałem. Da się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

77 + = 81