Trzustka

Podwyższony poziom cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu
5 (100%) 14 ocen

Na dolegliwości związane z cholesterolem cierpią miliony Polaków. Choć przyczyny tego problemu zwykle są znane, nadal wiele osób nie zwraca na nie uwagi. Podwyższony poziom cholesterolu jest zwykle wykrywany w trakcie wykonywania rutynowych badań krwi. Bardzo często zdarza się, że osoba, która ma problemy z cholesterolem nie jest tego świadoma. Związane jest to z faktem, iż w początkowym stadium problemów z cholesterolem, bardzo trudne jest wykrycie jego pierwszych objawów.

Przyczyny podwyższonego poziomu cholesterolu

Główną przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, bogata w tłuszcze nasycone. Oprócz tego czynnikiem zwiększającym ryzyko nadmiernego wzrostu poziomu cholesterolu jest zbyt wysoka waga, brak wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych i wysoki wiek. Równie często problemy z cholesterolem dotykają osoby cierpiące na cukrzycę. Bywa także, że skłonność do podwyższonego poziomu cholesterolu jest dziedziczona. Jest to jednak tylko częściowe ryzyko. Nie w każdym przypadku osoba, która miała w rodzinie przypadki osób cierpiących na problemy z cholesterolem, również się z nim zmaga.

Jakie są objawy podwyższonego poziomu cholesterolu?

Podwyższony poziom cholesterolu początkowo nie daje praktycznie żadnych objawów. W późniejszym etapie tego schorzenia mogą pojawić się brak energii, bóle nóg oraz niezwykle charakterystyczne bóle głowy. Ponadto u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu pojawiają się także żółtaki cholesterolowe. Są to zmiany skórne w formie niewielkich, zgrubiałych plamek zlokalizowanych w stawach łokciowych, stawach kolanowych oraz na powiekach.

Efekty podwyższonego poziomu cholesterolu

Cholesterol odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych w formie blaszki miażdżycowej. Konsekwencją tego jest choroba wieńcowa, której bezpośrednim następstwem jest zwykle zawał serca. Oprócz tego ograniczenie przepływu krwi przez blaszkę miażdżycową powoduje niedotlenienie wielu narządów. Podwyższony poziom cholesterolu może więc stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak można obniżyć cholesterol?

Cholesterol można obniżyć zmieniając dietę oraz styl życia. Jeśli chodzi o dietę, powinna być ona ukierunkowana na spożywanie większej liczby posiłków (najlepiej 5 dziennie), ale w mniejszych porcjach. Do produktów, które powinny się znaleźć w jadłospisie, należą przede wszystkim bogate w błonnik płatki owsiane, kasza oraz pełnoziarniste pieczywo. Równie istotne jest picie dużej ilości wody, a także herbaty bez cukru. Z drugiej strony warto jest wykluczyć z diety bogate w cholesterol tłuste mięsa i sery żółte.

Jeśli chodzi natomiast o styl życia, niezwykle ważne są regularne ćwiczenia fizyczne: aerobowe, siłowe ale także biegowe. Na samym początku można postawić na spacery, wchodzenie po schodach, zamiast jazdę windą czy też zamianę samochodu na rower, zwiększając stopniowo intensywność tejże aktywności. Problemów z cholesterolem można się w skuteczny sposób pozbyć. Wymaga to jednak sporej samodyscypliny i cierpliwości.

2 odpowiedzi do artykułu “Podwyższony poziom cholesterolu

  1. Arka

    Po co w ogóle ten cały podział na zły i dobry cholesterol? Przecież to jest jednoznaczne, że cholesterol nie może być dobry. Tak samo jak z jajkami – albo jest cholesterol i jeść nie można, albo nie ma. A nie co dwa lata wajcha od lewej do prawej i raz mówią, że to bardzo zdrowe i ma mnóstwo składników, które są ważne dla organizmu, a innym razem się okazuje, że w ogóle trujące i bez pistoletu nie podchodź – śmiech na sali z tymi wytycznymi dotyczącymi cholesterolu.

  2. sklepikarz

    Bo kiedyś nie wiedzieli, że istnieje dobry cholesterol. Nie było podziału, nie było dokładnych badań. Ale świat idzie do przodu i nie ma się co zżymać, że będzie gorzej, skoro jest coraz lepiej. Tylko po prostu trzeba trochę zrewidować poglądy i zmieniać niektóre nawyki, a na pewno pożyje się dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 82 = 83