Trzustka

Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki
4.7 (93.33%) 18 ocen
Ostre zapalenie trzustki to jedno ze schorzeń, które może być powodem między innymi dolegliwości bólowych. Nieleczone OZT mogłoby skończyć się całkowitym strawieniem trzustki przez jej własne enzymy trawienne, jednak objawy jakie się wtedy pojawiają, są zwykle na tyle silne, że dana osoba trafia do specjalisty zanim dojdzie do ostateczności. W jaki sposób można rozpoznać ostre zapalenie trzustki i w jaki sposób leczy się to schorzenie?

Przyczyny ostrego zapalenia trzustki

Przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być schorzenie innego organu układu pokarmowego. Często powodem takiego przebiegu zapalenia trzustki jest na przykład kamica żółciowa. Ale powód tej choroby trzustki może być też całkiem inny – jest to nadużywanie alkoholu.

Do zapalenia trzustki może dojść też na skutek zakażeń wirusowych oraz chorobami pasożytniczymi. Zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby może pojawić się również w przypadku przyjmowania niektórych leków. Dlatego też najlepiej jest dbać o zdrowie, a w przypadku pojawienia się dolegliwości w górnej części brzucha, najlepiej udać się do lekarza. Główną przyczyną dolegliwości ze strony trzustki w takim przypadku jest zatkanie kanałów lub nieprawidłowe wydzielanie soku trzustkowego. To prowadzi do trawienia samej trzustki i w rezultacie jej destrukcji.

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Objawy ostrego zapalenia trzustki to przede wszystkim mocny ból zlokalizowany w górnej części brzucha. Ale nie tylko to świadczy o nieprawidłowym działaniu trzustki. Trzustka jest narządem odpowiedzialnym za wydzielanie enzymów, takich jak amylaza i lipaza. Są one niezbędne do trawienia cukrów i tłuszczu. Jeśli nie są one wydzielane, dochodzi do zaburzeń całego cyklu trawienia. Pojawiają się wymioty, tłusta biegunka oraz widoczne wzdęcie brzucha. Charakterystycznym objawem jest również podwyższona temperatura ciała.

Samodzielnie nie można jednak ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że podane objawy na pewno są związane z ostrym zapaleniem trzustki. Aby podjąć odpowiednie leczenie, potrzebna jest diagnoza lekarska.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Leczenie ostrego zapalenia trzustki zawsze związane jest z wizytą w szpitalu. Konieczne bywa odciążenie trzustki poprzez zmianę podawania pokarmu – niezbędne jest zwykle podawanie pokarmu wprost do jelita. Niekiedy wskazana jest głodówka – wtedy pacjent jest nawadniany za pomocą kroplówki.

W większości przypadków leczenie wskazane przez lekarza daje odpowiednie efekty i nie ma potrzeby dalszego leczenia. Niestety w niektórych przypadkach zdarzają się powikłania, takie jak sepsa, czyli uogólniona infekcja organizmu.

Możliwym powikłaniem w przypadku trawienia trzustki przez enzymy jest również krwawienie do jamy brzusznej. Między innymi z tego powodu pacjenci z ostrą postacią zapalenia trzustki muszą pozostawać na obserwacji w szpitalu.

Po zakończeniu leczenia konieczne jest stosowanie diety, przyjmowanie insuliny lub enzymów trzustkowych – wszystko zależy od stopnia zniszczenia trzustki. Choroba ta jednak rzadko bywa śmiertelna, zdarza się tak zazwyczaj jedynie w skrajnych przypadkach.

2 odpowiedzi do artykułu “Ostre zapalenie trzustki

  1. synek

    Zawsze pierwsze podejrzenie ostrego zapalenia trzustki pojawia się u alkoholików. No ale prawda jest taka, że mają całkowicie zniszczony organizm przez to, że nadużywają alkoholu. Ludzie, można tego uniknąć. Poczytajcie sobie takie strony: http://pokonajalkohol.net.pl/ tam są relacje alkoholików, którym wóda zniszczyła nie tylko zdrowie, ale i całe życie, wszystko co mieli.

  2. remix

    To całe leczenie alkoholików to jedna wielka ściema. Albo ktoś sam chce przestać pić, albo nie nauczysz go choćbyś nie wiem co robił. Dla alkoholika picie to praktycznie sens życia, jedyny pomysł na szczęśliwe spełnianie czasu. Oni to po prostu lubią i na pewno nie przestaną. Prędzej czy później każdy wraca do nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 17 = 21