Trzustka

Nowotwór trzustki

Nowotwór trzustki
5 (100%) 10 ocen
Rak trzustki to jeden z najgroźniejszych typów guza nowotworowego. Powodów takiego stanu jest kilka. Przede wszystkim nowotwór ten jest bardzo późno rozpoznawany, przez to zaś utrudnione jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo, nawet stosowane terapeutyki nie zawsze okazują się skuteczne. Bez wątpienia w walce z tym wyjątkowo niebezpiecznym przeciwnikiem czas odgrywa kluczową rolę.

Nowotwór trzustki jeszcze do niedawna nazywany był nowotworem ludzi starszych. Dotykał on w większości osób po sześćdziesiątym, a nawet siedemdziesiątym roku życia. W ostatnich latach zauważono, że średni wiek chorych powoli, ale konsekwentnie się obniża. Chorują już nawet osoby po trzydziestce, które zdecydowanie rzadziej spodziewają się takiego wydarzenia.

Diagnozowanie raka trzustki

Brakuje niestety jednego skutecznego badania, które jednoznacznie potwierdziłoby występowanie choroby. Również same objawy nowotworu trzustki są stosunkowo niespecyficzne. Stąd też często do postawienia właściwej diagnozy prowadzi długa i skomplikowana droga.

Objawy raka trzustki

Bez wątpienia zawsze alarmującym objawem musi być długo utrzymujący się ból brzucha. Niestety, może on występować w różnych partiach jamy brzusznej i często bywa mylony ze stanami bólowymi innych narządów oraz organów. Najczęściej jednak jest on umiejscowiony w nadbrzuszu i promieniuje do kręgosłupa, w pobliżu którego położona jest trzustka.

Niepokojące jest również występowanie stanów żółtaczkowych. Niestety często zwiastować one mogą już zaawansowane stadium choroby. Są wynikiem nieprawidłowej pracy trzustki. Oczywiście często przyczyny żółtaczki należy upatrywać w innych sytuacjach, niż rak. Jest to jednak bezwzględny symptom, który powinien sprawić, że udamy się do lekarza.

Ponadto występować mogą objawy, które odpowiadają również wielu innym chorobom – tym mniej groźnym oraz tym poważniejszym. Może to być podwyższona temperatura, mogą to być wymioty i nudności. Jeśli stany takie się przedłużają, jest to wskazanie do konsultacji lekarskiej.

Leczenie nowotworu trzustki

Leczenie nowotworu trzustki jest ciężkie i nie gwarantuje pożądanego efektu. Im wcześniej wykryjemy guz, tym większa szansa na wyleczenie i przeżycie. Z reguły jedyną szansą na powodzenie terapii jest wycięcie części guza we wczesnym stadium choroby.

Czasami konieczna okazuje się resekcja trzustki, która jednak podnosi szanse przeżycia w stosunkowo niewielkim stopniu. Oprócz operacji, stosowane jest też leczenie wspomagające – radioterapia i chemioterapia. Ich skuteczność jest jednak niewielka, niemniej cały czas trwają badanie nad rozwojem efektywniejszych terapii.

Podsumowując, rokowania w leczeniu raka trzustki są złe. Przeżycie pięcioletnie udaje się osiągnąć u mniej niż pięciu procent pacjentów. Sytuacja jest kiepska, ale nie beznadziejna. Regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia i pozytywne nastawienie w przypadku zachorowania to połowa sukcesu. Biorąc pod uwagę ciągle rozwijaną wiedzę medyczną na temat nowotworu trzustki, sytuacja powinna się z roku na rok poprawiać. Nie dotyczy to niestety liczby chorych, gdzie od wielu lat trend jest wyraźnie rosnący.

2 odpowiedzi do artykułu “Nowotwór trzustki

  1. raczkiem do przodu

    To jest właśnie najgorsze – nowotwór trzustki u osoby, która ma 30 lat i wydaje się jej, że cały świat ma u swoich stóp. Lepiej więc żyć póki się może, bo nigdy nie wiadomo co jest nam w gwiazdach pisane i może wcale nie ma się co napalać na plan za jakiś rok, dwa czy jeszcze później.

  2. nie podpiszę się

    Nowotwór trzustki może się pojawić praktycznie u każdego. I nie ma znaczenia czy masz 30 lat czy nawet znacznie mniej. Rak trzustki rozwija się w ciszy, przez miesiące nie daje żądnych objawów, aż nagle tracisz wszystkie siły i szansa na wyleczenie jest już tylko teoretyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1