Trzustka

Czy można żyć bez trzustki?

Czy można żyć bez trzustki?
4 (80%) 7 ocen
Trzustka to jeden z kluczowych narządów ludzkiego ciała. Gruczoł ten odpowiada za regulowanie pracy organizmu i spełnia role, jakich nie jest w stanie wykonać żaden inny organ. Stąd pojawia się pytanie – czy można żyć bez trzustki? Odpowiedź na nie może wydawać się zaskakująca, ale istnieje taka możliwość. Dopuszczana jest ona jednak tylko w wyjątkowych okolicznościach, występujących w wyniku poważnej choroby. Jednocześnie należy pamiętać o zminimalizowaniu problemów, jakie są efektem usunięcia narządu.

Operacja usunięcia trzustki, bądź jej części, nie należy do rutynowych, prostych zabiegów. Wiąże się to nie tylko z oczywistymi możliwymi konsekwencjami i rozległością zabiegu, ale też z lokalizacją narządu. Przede wszystkim,

Gdzie leży trzustka?

Gruczoł jest zlokalizowany bardzo centralnie. Położony jest w górnej części jamy brzusznej i znajduje się blisko zarówno żołądka, jak i kręgosłupa. Patrząc z innej perspektywy, sąsiaduje ona również z takimi organami, jak dwunastnica czy śledziona. Choć nie bezpośrednio, to jednak blisko znajduje się również wątroba. Jak zatem widać, możliwych trudności przy zabiegu jest sporo. Na szczęście doświadczony chirurg będzie sobie w stanie z nimi poradzić.

Nie ma zatem prostej odpowiedzi na pytanie – po której stronie jest trzustka? Głowa narządu położona jest najbardziej na prawo, ale już jego ogon wysunięty jest w lewą stronę i sąsiaduje ze śledzioną.

Usunięcie trzustki

Oczywiście nie zawsze zachodzi konieczność usunięcia całego organu. Często praktykowanym zabiegiem jest częściowa resekcja, zwłaszcza trzustki w połączeniu z fragmentami dwunastnicy. Inne wyjście to transplantacja trzustki, jednak również ona może odbyć się jedynie w określonych okolicznościach. Przeszczepy nie mogą być przede wszystkim stosowane w przypadku osób z nowotworami.

Należy też pamiętać, że wykonanie usunięcia trzustki, bądź jej fragmentu, pogarsza komfort życia. Oczywiście istnieją leki i środki, które pomagają zastąpić trzustkę. Pacjenci po resekcji muszą zmagać się z cukrzycą, zaś jej leczenie dodatkowo obciąża organizm.

Inna kwestia dotyczy rokowań dla dalszego przeżycia w przypadku nowotworów. Usunięcie guza ma na celu oczywiście wydłużenie życia, jednak w małej części przypadków udaje się osiągnąć przeżycie dłuższe niż dwuletnie. Mimo wszystko jednak, operacja jest często jedynym wyjściem dla pacjentów i również w tym przypadku może zakończyć się bardzo dobrymi efektami.

Czy warto wycinać trzustkę?

Czy warto ryzykować? Trzeba zdawać sobie sprawę, że często nie mamy wyjścia – operacja traktowana jest jako ostateczność, ale jedyną dla niej alternatywą jest krótka perspektywa przeżycia. Zabieg nie jest wykonywany często, niemniej dzieje się tak dlatego, że choroby trzustki są wciąż jeszcze stosunkowo rzadkie – tendencja niestety jest w tym przypadku wzrostowa.

Operacji należy się obawiać, ponieważ niesie ona ryzyko powikłań. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ostateczność, która faktycznie ratuje życie. Bez trzustki można żyć i w przypadku zaleceń lekarzy, nie należy się przed tym stanem bronić.

2 odpowiedzi do artykułu “Czy można żyć bez trzustki?

  1. ciekawy

    Ostatnio czytałem o kobiecie, która miała jakąś wielką infekcję na płucach i te płuca zostały odłączone – to znaczy została podłączona do respiratora z pominięciem płuc. Po wyleczeniu infekcji płuca zostały znowu „włączone”. I elegancko. Myślę, że trzustka jest kolejnym krokiem. Wcale nie trzeba jej zawsze przeszczepiać, czasem pewnie wystarczy żeby odpoczęła.

  2. fiskus

    Wszystko idzie w tą stronę. Jak człowiek poczyta trochę o sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i tym podobnym rzeczom to wcale nie jest to żadne science fiction, tylko przyszłość. Takie organy jak trzustka, wątroba czy płuca będą niedługo całkowicie wymienialne albo całkowicie niepotrzebne. To jest kwestia dekady, góra dwóch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − = 49