Trzustka

Krew w spermie – przyczyny i co oznacza?

Krew w spermie – przyczyny i co oznacza?
4.9 (98%) 10 ocen

Hematospermia jest dolegliwością, która polega na pojawieniu się krwi w nasieniu. Czasami może mieć ona nieznane podłoże, jednak znacznie częściej jest to skutek zwężenia cewki moczowej i problemów z prostatą, albo jeden z symptomów nabytych chorób wenerycznych. Zwykle obecności erytrocytów w ejakulacie towarzyszy dyskomfort okolic krocza oraz częstomocz z uczuciem permanentnej potrzeby oddawania moczu.

Choć w  aż 60% przypadków osób, które dotknęła hematospermia mija ona samoistnie, to jednak nie należy jej bagatelizować i możliwie szybko po zauważeniu krwi w nasieniu należy skontaktować się lekarzem specjalistą urologiem, który zaleci dalsze badania diagnostyczne w celu określenia najbardziej odpowiedniego w danym przypadku leczenia.

Choć przyczyn dolegliwości jest wiele, szczególnie często jej źródła należy upatrywać w:

 • chorobie wenerycznej, nabytej w efekcie przygodnych kontaktów seksualnych bez odpowiednich zabezpieczeń;
 • przeroście prostaty;
 • nowotworach;
 • stanach zapalnych i infekcjach;
 • urazach mechanicznych;
 • zaburzeniach odziedziczonych genetycznie.

W celu określenia przyczyny hematospermii w konkretnym przypadku, konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza urologa szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wykonanie badania per rectum, badania fizykalnego organów płciowych zewnętrznych.

Więcej na portalu drwenerolog.pl: https://drwenerolog.pl/objawy/krew-w-nasieniu/

W dalszej kolejności zleca się badanie moczu, posiew nasienia, stężenie PSA, USG i rezonans magnetyczny (MRI). Leczenie jest ściśle uzależnione od postawionej przez lekarza diagnozy w efekcie analizy wyników wszystkich przeprowadzonych badań. Mogą to być zatem:

 • chłodne okłady i odpoczynek ( w przypadku urazu mechanicznego okoli krocza);
 • antybiotyku ( w przypadku infekcji przez bakterie);
 • operacja lub zabieg chirurgiczny ( w przypadku zwężenia cewki moczowej);
 • chemioterapia lub naświetlenia ( w przypadku nowotworu).

Dosyć często krew w nasieniu nie oznacza poważniejszych dolegliwości, więc w żadnym wypadku nie powinien być to powód do paniki, Niemniej, może być to symptom chorób takich, jak: rzężączka, chlamydia, a także opryszka. Jeśli więc krew pojawi się w spermie młodego aktywnego seksualnie mężczyzny, wówczas najpewniejszą przyczyną jest choroba weneryczna. Jeśli natomiast hematospermia spotyka mężczyznę powyżej czterdziestego roku życia, raczej będą to zmiany prostaty lub nowotwór gruczołu krokowego (dotyczy 0,3% przypadków zgłaszających obecność erytrocytów w ejakulacie). Badania i testy na wenerologięNależy zaznaczyć, że aż w 17% przypadków obecność krwi w moczu przemija samoistnie, nie będąc symptomem żadnej poważniejszej dolegliwości. Aby uniknąć tej z pewnością mocno stresującej dolegliwości warto regularnie przeprowadzać badania u lekarza urologa, Pozwoli to rozpoznać w porę rozwijające się choroby weneryczne, czy nowotwory, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie właściwego i skutecznego leczenia, zanim zaalarmuje mężczyznę o tym hematosepermia.

2 odpowiedzi do artykułu “Krew w spermie – przyczyny i co oznacza?

 1. Sylwek

  Krew w nasieniu to nie jest jakiś specyficzny objaw. Tak samo jest jak jest krew w moczu, to wtedy potem się okazuje, że może też wystąpić krew w spermie. To są naczynia połączone, często jedno z drugim ma wiele wspólnego.

 2. Remigiusz

  Częstomocz bardzo często występuje wraz z krwią w moczu, a nawet w nasieniu. Jak oba objawy pojawią się jednocześnie, to jest kłopot już pokaźny i powinno się jak najszybciej udać do lekarza, żeby to wyleczyć jakoś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1