Trzustka

Guz trzustki

Guz trzustki
5 (100%) 5 ocen
Trzustka to jeden z najbardziej wrażliwych, a jednocześnie kluczowych narządów ludzkiego ciała. Jest to gruczoł odseparowany od innych oraz – poprzez swe indywidualne zadania – niemożliwy do zastąpienia przez jakikolwiek inny organ. Z tych przyczyn niestety bardzo groźne dla organizmu są wszelkie choroby trzustki. Najgroźniejszą z nich jest choroba nowotworowa.

Guz trzustki potrafi rozwijać się bardzo podstępnie. Przez wiele lat może nie zdradzać żadnych symptomów, wyniszczając w tym czasie ludzki organizm i zachodzące w nim procesy. Co gorsza, problem coraz częściej zaczyna dotykać ludzi młodych.

Guz trzustki objawy może mieć minimalne i rzadko zostaje w porę wykryty. Nic dziwnego, nowotwór ten daje bowiem bardzo niespecyficzne symptomy, w dodatku zazwyczaj stają się one widoczne w zaawansowanym stadium choroby. Nie oznacza to jednak, że jego wykrycie jest niemożliwe.

Objawy guza trzustki

Każdy długotrwały ból w obrębie jamy brzusznej to powód do zaniepokojenia. Dyskomfort ten nie musi być bardzo uciążliwy, charakteryzować się będzie jednak nieustępliwością i niemożnością przezwyciężenia przy zastosowaniu środków przeciwbólowych.

Nie powinno nas zmylić miejsce występowania bólu. Trzustka zlokalizowana jest dość centralnie, jednak jej poszczególne części sięgają narządów zarówno z prawej, jak i lewej strony jamy brzusznej. Stąd też, w zależności od miejsca występowania guza, dolegliwości mogą nas dotykać w praktycznie każdym fragmencie brzucha.

Grupa ryzyka guza trzustki

Na pewno szczególną ostrożność powinny zachować osoby leczące cukrzycę. Są one bardziej narażone na patologie trzustki. Również inne przewlekłe stany chorobowe, przypominające nierzadko grypę, mogą zwiastować guza. Równie dobrze mogą one oznaczać jednak szereg innych, często niegroźnych, chorób. Bez wątpienia jednak nie można ich bagatelizować i w razie konieczności należy skonsultować sprawę z lekarzem.

Badanie trzustki warto zacząć od usg jamy brzusznej, w dalszej kolejności również tomografii komputerowej. Przydatne przy postawieniu diagnozy będą również badania krwi. Ważne, by działać szybko. Czas jest przy leczeniu chorób trzustki szczególnie istotny.

Guz trzustki – rokowania

Rokowania przy guzie tego narządu są niestety kiepskie. Wynikają one głównie z faktu późnego rozpoznawania choroby. Zaawansowane stadium daje chorym niestety minimalne szanse na przeżycie. Stąd tak istotne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia i błyskawiczne reagowanie w sytuacjach zagrożenia. Szanse mamy wtedy, gdy chorobę wykryjemy szybko.

Leczenie guza trzustki

Jedynym skutecznym działaniem jest leczenie chirurgiczne – związane również z częściową lub niekiedy całkowitą resekcją trzustki. Istnieje również leczenie wspomagające, radio- oraz chemioterapeutyczne. Jego skuteczność jest niestety bardzo wątpliwa.

Nie ma cudownego lekarstwa na guza trzustki. Najlepszym sposobem jest zapobieganie. Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, tryb życia, zacząć uprawiać aktywności fizyczne. Na wypadek wystąpienia choroby trzeba pamiętać o pozytywnym podejściu – udowodniono naukowo, że pomaga ono w walce z nowotworem. Przede wszystkim zaś trzeba uważnie obserwować swój organizm i regularnie się badać.

2 odpowiedzi do artykułu “Guz trzustki

  1. młody stary

    Guz trzustki nie daje praktycznie żadnych objawów. Ja do końca życia będę sobie wyrzucał, że mojemu tacie przez tyle lat nie zwracałem uwagi na delikatne objawy, nie wysyłałem go na USG, choć to przecież jest moment i wszystko byłoby jasne od samego początku.

  2. Kaczor

    Przede wszystkim trzeba zacząć uważać na to jak człowiek żyje. Aktywność to podstawa żeby guz trzustki się nie pojawił. Na palcach jednej ręki można policzyć wszystkie osoby, które miały nowotwory a prowadziły aktywny tryb życia. Każdy kto był w szpitalu, to widział kto ma guzy – palacze, tyli i nikły procent wysportowanych osób. I koniec, kropka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 87 = 92