Trzustka

Gdzie jest trzustka

Gdzie jest trzustka
4.9 (97.78%) 18 ocen
Trzustka to jeden z najważniejszych elementów ludzkiego ciała. Sprawuje wiele ważnych funkcji – kontrolnych czy regulujących, które pozwalają na właściwe normowanie sposobu pracy organizmu. Trzustka jest jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych narządów, a jej zlokalizowanie potrafi sprawić problemy nawet tym, którzy interesują się anatomią. Odpowiedź na pytanie – gdzie jest trzustka? – wbrew pozorom nie należy bowiem do najłatwiejszych.

Najogólniej rzecz ujmując, trzustka położona jest w górnej części jamy brzusznej. Jest to jednak organ skomplikowany i złożony z kilku części, stąd też odczuwanie jej – zwłaszcza w przypadku dolegliwości bólowych – może dotyczyć różnych lokalizacji w brzuchu.

Czy boli nas trzustka?

Dlatego łatwo pomylić jest problemy z trzustką z problemami żołądkowymi czy nawet wątrobowymi. Jednocześnie działa to również w drugą stronę, dolegliwości innych organów przypisujemy czasem błędnie trzustce.

Trzustka może zresztą powodować odczucie dyskomfortu nie tylko w przypadku brzucha. Położenie w bliskiej odległości od kręgosłupa nierzadko implikuje również dolegliwości bólowe tej części ciała. Lokalizacja trzustki, biorąc pod uwagę perspektywę boczną, to z jednej strony żołądek, z drugiej zaś kręgosłup.

Budowa trzustki

Trzustka składa się z kilku części. Są to głowa, szyjka, trzon oraz ogon.

Głowa to element najbardziej wysunięty na prawo, położony w bezpośrednim sąsiedztwie dwunastnicy. Stąd też problemy, dotyczące tego fragmentu gruczołu, mogą wpływać również na ból okolicznego organu.

Szyjka, niekiedy nie wyodrębniana i zaliczana do głowy, to z kolei element, który zapewnia przejście tej ostatniej w trzon. Ten z kolei łączy się z ogonem narządu.

Ogon położony jest z kolei w bezpośrednim sąsiedztwie śledziony. Stąd też jej stany bólowe powinny nas zaalarmować również w kontekście prawidłowego funkcjonowania trzustki.

Lokalizacja trzustki

Problem z trzustką jest taki, że czasami nawet profesjonalni badacze mają różne zdania na temat jej dokładnego zlokalizowania. Wspomniany powyżej przypadek klasyfikowania szyjki trzustki to jeden z najjaskrawszych przypadków. Niestety zdarza się też, że problem z właściwą oceną mają lekarze, badający swoich pacjentów.

Od strony funkcjonalnej również sprawa nie jest prosta do podjęcia. Centralne położenie na mapie ciała nie wpływa niestety na właściwe poznanie i możliwości leczenia na wypadek choroby. Pewna separacja i indywidualne zadania, które spełnia ten narząd, sprawiają problemy lekarzom przy szybkim diagnozowaniu schorzeń.

Trzustka położenie ma więc dość skomplikowane, niedookreślone. Na powyższych przykładach widać, że sprawa wcale nie jest oczywista. Powinniśmy jednak przede wszystkim pamiętać, że trzustka położona jest w górnej części jamy brzusznej – nadbrzuszu. Musimy też zdawać sobie sprawę, że sąsiaduje ona zarówno z żołądkiem, jak i kręgosłupem. Oznacza to, że jej centralna lokalizacja może wpływać na odczuwanie związanych z nią dolegliwości w każdej części brzucha.

2 odpowiedzi do artykułu “Gdzie jest trzustka

  1. profesor

    Jakbym spotkał lekarza, który ma kłopot z określeniem gdzie jest trzustka, to chyba bym napisał do Izby Lekarskiej żeby cofnąć mu prawo do wykonywania zawodu. Przecież to by był totalny absurd, gdyby ludzie w jakiś sposób musieli poprawiać lekarzy, albo liczyć na to, że akurat w tym przypadku się nie pomylą.

  2. hehehe

    Hehe, dobre sobie. Ciekawe jakbyś pozbawił praw lekarza do wykonywania zawodu. Przecież to idzie normalnym trybem do Izby Lekarskiej, a tam swoi bronią swoich. Lepiej więc ich nie pozywać, bo potem będą się tylko mścić. A trzustka będzie chora i sam się nie wyleczysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − = 48