Trzustka

Dieta dobra dla trzustki

Dieta dobra dla trzustki
4.5 (89.33%) 15 ocen
Trzustka to bardzo ważny narząd, który w pełni w organizmie dwie bardzo istotne role. Oprócz produkcji insuliny, hormonu niezbędnego do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi, trzustka wytwarza również enzymy istotne dla prawidłowego trawienia cukrów i tłuszczów. Dlatego jej nieprawidłowe działanie w jakimkolwiek z tych dwóch zakresów jest od razu odczuwalne. W jaki sposób można chronić ten organ za pomocą właściwego odżywiania i jak wygląda dieta przy chorobach trzustki?

W przypadku, gdy zostanie zastosowana profilaktyczna dieta trzustka powinna być lepiej chroniona przed zachorowaniem. Codzienny jadłospis, jeśli chodzi o dietę trzustkową musi być przede wszystkim lekkostrawny. Niewskazane są produkty zawierające duże ilości tłuszczu i cukru. Całkowita rezygnacja z tłuszczu jest oczywiście niewskazana, ponieważ to właśnie w nim rozpuszczają się ważne witaminy. Należy jednak zrezygnować ze smażonych potraw – tłuszcz dodaje się jedynie do surowych lub gotowanych produktów. W diecie, która ma zapobiec chorobom trzustki, nie może znajdować się alkohol. To właśnie on jest częstą przyczyną zapalenia, dlatego też konieczna jest całkowita rezygnacja.

Dieta przy chorobach trzustki

W przypadku, gdy chora jest trzustka dieta wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim na początku stosuje się głodówkę, która ma na celu odciążenie tego narządu. W poważnych przypadkach dieta przeprowadzana jest w szpitalu – gdy pojawi się ból trzustki, podejrzewane jest zapalenie tego narządu, a to wymaga także innych sposobów leczenia. W czasie głodówki, przeprowadzanej profilaktycznie, możliwe jest spożywanie sucharków oraz ryżu i zbożowych płatków. W sytuacji, gdy głodówka jest przeprowadzana w związku z zapaleniem, może zachodzić konieczność całkowitej głodówki, a nawadnianie osoby chorej odbywa się za pomocą kroplówki.

Co jeść przy chorej trzustce

Kolejny etap diety trzustkowej polega na wprowadzeniu produktów białkowych i to na nich ma opierać się jadłospis w tym czasie. Tak jak w przypadku diety profilaktycznej, niewskazane są produkty tłuste, dlatego polecanymi produktami bogatymi w białko są między innymi chude ryby. Następnie możliwe staje się wprowadzenie węglowodanów w formie pieczywa i ziemniaków. Możliwe jest także spożywanie mięsa i serów. Ostatni etap oznacza jedzenie lekkostrawnych posiłków.

Należy pamiętać, że po zapaleniu trzustki niewskazane jest wprowadzanie do diety produktów bogatych w błonnik, ponieważ może on podrażnić przewód pokarmowy. Zakazane są również inne używki, takie jak papierosy oraz kawa, szczególnie rozpuszczalna. Wskazane jest również, aby unikać świeżego białego pieczywa i słodkich wyrobów cukierniczych.

W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki stosowanie specjalnej diety musi trwać całe życie. Konieczne bywa również przyjmowanie enzymów, które naturalnie są produkowane przez trzustkę. Niekiedy niezbędne jest również przyjmowanie insuliny. Konieczność stosowania preparatów tego typu również wpływa na jadłospis – w specjalnych przypadkach warto skonsultować się z dietetykiem, by nie pozbawić organizmu ważnych składników.

2 odpowiedzi do artykułu “Dieta dobra dla trzustki

  1. Nenad

    Żeby mieć zdrową trzustkę, ale nie tylko, bo też żeby nie mieć otyłości, to warto jeść jak najwięcej warzyw i owoców. To bez wątpienia najlepszy pomysł na odżywianie, broń Boże nie namawiam do wegetarianizmu, bo przecież białko z mięsa jest bardzo potrzebne, ale też nie ma się co przekręcić w drugą stronę i tylko mięsiwo wcinać.

  2. flisak

    Na pewno dieta śródziemnomorska jest najzdrowsza. W wielu przypadkach to nie jest na pewno dieta odchudzająca, tylko dieta, która po prostu jest zdrowa i nie ma się co nakręcać, bo poprawia wszystkie parametry. Taka dieta jest zdrowa dla trzustki, ale w ogóle zdrowa i człowiek nawet nie musi ćwiczyć żeby szybko zauważyć dobre efekty takiej zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − = 82