Trzustka

Chroniczne problemy z zatokami

Chroniczne problemy z zatokami
5 (100%) 7 ocen

Ostre zapalenie zatok to niezwykle dokuczliwa dolegliwość coraz większej liczby osób. Chroniczne bóle głowy, nasilające się podczas pochylania, ciągły katar i problemy z narządem węchu to objawy mogące świadczyć o problemach z zatokami. Bardzo ważne jest, aby po zaobserwowaniu u siebie owych zmian, czym prędzej udać zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczone stany zapalne zatok wiążą się z groźnymi powikłaniami. Czasami konieczne jest nawet przeprowadzenie operacji. Po czym poznać, zapalenie zatok i jakie są przyczyny tego schorzenia?

Czym jest zapalenie zatok i co jest jego przyczyną?

Zatoki znajdują się w twarzoczaszce i wypełnione są powietrzem. Dodatkowo wyściełane są błoną śluzową. Ich zadaniem jest pełnienie funkcji filtra oczyszczającego powietrze, które przepuszczane jest przez nas układ oddechowy.

Wyróżnia się zatoki czołowe, sitowe i szczękowe. To właśnie one wzmacniają budowę czaszki, ogrzewają ją i wpływają na tembr naszego głosu. Pełnią więc ważną rolę, jednakże gdy zostaną objęte stanem zapalnym, stają się bardzo problematyczne, co objawia się bólem zatok. Niezależnie od tego, czy chodzi o przewlekłe zapalenie zatok czy też zapalenie zatok szczękowych, przyczyną zapalenia jest zwykle niedoleczone przeziębienie czy grypa. Ciągłe infekcje dróg oddechowych sprzyjają bowiem rozwojowi zapalenia zatok, chociaż bezpośredni wpływ mają zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Najbardziej podatne na zapalenie zatok są osoby borykające się z astmą, alergią, przerostem migdałków czy z krzywą przegrodą nosową. Należy pamiętać o tym, że zapaleniu zatok towarzyszy zatkany nos, co z kolei jest korzystnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów, wydzielających szkodliwe toksyny.

Objawy zapalenia zatok

W większości przypadków przebieg zapalenia zatok wygląda podobnie. Po zagnieżdżeniu się na ścianach zatok bakterii, wirusów czy grzybów, zaczynają przenikać w głąb błony śluzowej, co aktywuje stan zapalny. Zaczyna powstawać coraz więcej wydzieliny, która zatyka puste przestrzenie zatok, utrudniając nam tym oddychanie i powodując ból. Jeśli więc pojawi się ból doskwierający zaraz po wstaniu z łóżka i podczas pochylania, to możemy podejrzewać, że mamy zapalenie zatok.

Dodatkowo pojawiają się inne symptomy, w postaci obfitego kataru, spływającej po ściankach gardła wydzieliny, problemów z węchem, nieprzyjemnego zapachu z ust, zmęczenia, rozdrażnienia a czasem nawet gorączki.

Jak wygląda leczenie zapalenia zatok?

Przy zapaleniu zatok pierwszym krokiem jest udrożnienie ich, co wymaga udania się do lekarza. Na podstawie wywiadu lekarskiego i wykonanych badań lekarz może postawić prawidłową diagnozę i dobrać właściwą terapię leczniczą.

W przypadku zapalenia zatok, trwającego krócej niż trzy miesiące, zwykle zalecane jest przeprowadzenie antybiotykoterapii. Z kolei przy przewlekłym zapaleniu zatok, czyli objawach otrzymujących się przez ponad dwanaście miesięcy, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, typu endoskopia. Niezbędne jest także ustalenie rodzaju bakterii bytujących w chorych zatokach, co można określić na podstawie wyników badań mikrobiologicznych. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiednich leków i metody leczenia.

Kompleksowe informacje na temat zapalenia zatok znajdziesz na stronie: http://zdrowezatoki.net.pl

2 odpowiedzi do artykułu “Chroniczne problemy z zatokami

  1. prądzik

    Zwłaszcza u małych dzieci jest to problem, bo zapalenie zatok u dzieci pojawia się gdy jest kłopot z tym, że nie da się wydmuchać nosa jest nagminny. Dlatego trzeba dziecku robić inhalacje i jak najczęściej nawet ściągać katar. To na pewno pomoże.

  2. dr Clown

    Mi lekarz powiedział, że ściąganie kataru to wcale nie jest najlepszy pomysł. Mówiliśmy, że ściągamy fridą i się krzywił a potem coś rzucił w stylu, że tyle dzieci się bez tego wychowało, że lepiej nie używać tego, bo tylko powtórne zarażenie się z tego robi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 1 =