Trzustka

Choroby trzustki

Choroby trzustki
5 (99.25%) 106 ocen
Trzustka to narząd zlokalizowany w nadbrzuszu, a konkretnie w jego lewej stronie. Znajduje się ona pomiędzy kręgosłupem, a żołądkiem. Trzustka spełnia bardzo istotne funkcje. Przede wszystkim produkuje ona ważne hormony – glukagon i insulinę. Jest ona więc odpowiedzialna za regulację gospodarki węglowodanowej w organizmie. Ponadto pełni ona również bardzo ważną funkcję w trawieniu pokarmów. Produkuje bowiem enzymy trawienne, dzięki którym możliwe jest sprawne trawienie spożywanych pokarmów. Dlatego gdy pojawi się określone schorzenie trzustki, może być ono bardzo groźne dla organizmu. Jakie są przyczyny chorób trzustki?

Przyczyny chorób trzustki

Przyczyny chorób trzustki mogą być różne. Można je podzielić na te związane z oddziaływaniem zewnętrznym, jak i typowo wewnętrzne. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, wyróżnia się w niej nadmierne spożycie alkoholu, nieprawidłową dietę i brak ruchu (czego efektem jest bardzo często cukrzyca), stosowanie niektórych leków (np. gikokortykosteroidów), a także różnego rodzaju infekcje wirusowe (np. świnka czy też wirus HIV). Zdarza się oprócz tego, że schorzenia trzustki dotykają osoby, które uległy wypadkowi.

W przypadku drugiej grupy przyczyn zapalenia trzustki, należy wymienić z kolei wady wrodzone trzustki oraz określone uwarunkowania metaboliczne organizmu, jak podwyższony poziom wapnia we krwi (hiperkalcemia) oraz zaburzenia metaboliczne związane z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi (hiperlipidemia).

Objawy chorób trzustki

Chora trzustka objawy może dawać różne, w zależności od jednostki chorobowej. Np. ostre zapalenie trzustki objawia się nagłymi i silnymi bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, a także gorączką, zaczerwienieniem twarzy i żółtaczką, z kolei przewlekłe zapalenie trzustki – ciągłymi bólami brzucha promieniującymi bardzo często do pleców, wzdęciami, utratą masy ciała oraz wymiotami i biegunką.

Zupełnie inaczej wygląda z kolei sprawa objawów raka trzustki. W pierwszych miesiącach od zachorowania nie daje on praktycznie żadnych objawów. Później przypominają one natomiast te związane z przewlekłym zapaleniem trzustki, jak i z ostrym zapaleniem trzustki. Można się więc w takim przypadku spotkać z bólami brzucha i pleców, spadkiem masy ciała, utratą apetytu, nudnościami i wymiotami oraz biegunką. Oprócz tego osoby chorujące na raka trzustki bardzo często dotyka żółtaczka i powiększenie pęcherzyka żółciowego.

Innymi, bardzo groźnymi objawami raka trzustki, występującymi już w nieco późniejszych etapach, są krwawienia z przewodu pokarmowego, wodobrzusze i zakrzepica.

Rokowania przy chorobach trzustki

W przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki rokowania są zazwyczaj pozytywne. Stosowanie się do określonych zasad, leczenie farmakologiczne oraz niekiedy chirurgiczne, zwykle są skuteczne.

Inaczej wygląda to niestety w przypadku zapalenia trzustki. Jest to schorzenie wykrywane zwykle bardzo późno. Przez to w większości przypadków, jego leczenie jest nastawione na wydłużenie życia. Większość pacjentów umiera w ciągu 5 lat od zdiagnozowania raka trzustki.

2 odpowiedzi do artykułu “Choroby trzustki

  1. napastnik

    Jak to człowiek przeczyta i sam się nad sobą zastanowi, to jednak można dojść do wniosku, że choroby trzustki wynikają z naszej słabości. Zupełnie niepotrzebnie sami sobie robimy taką karę i je zapewniamy, bo potem leczenie trwa miesiącami, a bywa, że i latami trzeba się z nimi zmagać.

  2. zroszony

    Ale czemu słabości? To, że choroby trzustki są związane z nieprawidłową dietą jest faktem, ale czemu to ma być słabość? Ja sam wybieram co jem i jem to, co mi smakuje. Mam gdzieś czy to zdrowe, niezdrowe i tak dalej. Na coś i tak trzeba umrzeć. A nie mam zamiaru całe życie sobie odmawiać i cały czas robić sobie wymówki, a za rok potrąci mnie samochód na przejściu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 + = 48