Trzustka

Ból trzustki

Ból trzustki
4.3 (86.67%) 21 ocen
Ból trzustki to jedna z bardziej niepokojących dolegliwości. Co może oznaczać taki objaw i jak rozpoznać, że ból dotyczy właśnie tego narządu?

Jak boli trzustka?

Na pytanie gdzie boli trzustka trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Sam organ jest umieszczony po lewej stronie, jednak powodem bólu trzustki może być również zapalenie pęcherzyka żółciowego, który znajduje się po prawej stronie. Często podejrzewa się ból trzustki, gdy ta dolegliwość pojawia się w nadbrzuszu. Jak boli trzustka? Jakie choroby objawiają się właśnie w ten sposób?

Przyczyny bólu trzustki

Ból trzustki może być spowodowany różnymi schorzeniami. Nigdy nie należy lekceważyć bólu pojawiającego się w górnej części brzucha, zwłaszcza gdy dodatkowo pojawiają się także inne objawy. Dolegliwości, które mogą występować przy chorobach trzustki, to między innymi nudności i wymioty oraz biegunka.

W przypadku ostrego zapalenia trzustki dochodzi zazwyczaj do całkowitego zatkania kanałów, którymi wydostają się trzustkowe enzymy. Tak zwany sok trzustkowy jest bardzo istotny w procesie trawienia zarówno cukrów, jak i tłuszczów. Przy chorobach trzustki, takich jak między innymi ostre czy przewlekłe zapalenie trzustki oraz nowotwory tego narządu, sok trzustkowy często nie może dostać się do dwunastnicy. Ponadto zatkanie kanałów trzustkowych niesie ze sobą konsekwencje w postaci samotrawienia trzustki. Enzymy są bowiem cały czas wydzielane. Dopiero po częściowym zniszczeniu narządu ból może ustąpić, ponieważ produkcja enzymów zostaje zatrzymana.

Ból podczas zapalenia trzustki

Jak boli trzustka w przypadku zapalenia? W przypadku ostrego zapalenia trzustki ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki ból jest mniejszy, jednak pojawia się dość regularnie. W takiej sytuacji pomoc lekarska również jest niezbędna – samodzielne leczenie tego typu chorób trzustki jest obecnie niemożliwe.

Ból trzustki przy nowotworze

Ból trzustki może być również wywołany nowotworem trzustki. Dodatkowe objawy pojawiające się w takim przypadku, zależą od tego, w której części trzustki znajduje się guz. Warto bowiem pamiętać, że trzustka odpowiada nie tylko za produkcję enzymów trawiennych, ale także hormonów, które utrzymują prawidłowy poziom glukozy we krwi. W zależności od tego, która część trzustki ulegnie destrukcji, pojawiają się objawy dotyczące poziomu glukozy we krwi lub dolegliwości związane z trawieniem.

Ból trzustki można niekiedy pomylić z dolegliwościami powodowanymi przez choroby innych organów. Wymioty powiązane z mocnym bólem brzucha, który nie ustępują przez wiele godzin lub pojawiają się regularnie, zawsze są wskazaniem do wizyty u specjalisty.

Zapalenie trzustki, bez względu na formę, musi być leczone w szpitalu – niekiedy konieczne jest nawet podawanie pokarmu bezpośrednio do jelit lub żywienie pozajelitowe, by odciążyć trzustkę w jak największym stopniu. Konieczne może być również usunięcie już zniszczonego obszaru – dzięki temu istnieje możliwość odetkania zatkanych kanałów. W przypadku ostrego zapalenia, niekiedy dochodzi do samoistnego wygojenia się narządu po podjęciu właściwego leczenia.

5 odpowiedzi do artykułu “Ból trzustki

 1. Lala

  Jak pojawia się ból trzustki, to może być już naprawdę kolejna faza choroby, bo często trzustka nie daje kompletnie żadnych objawów. W niektórych przypadkach pojawia się ból i trzeba od razu załatwiać USG, byle nie skończyło się tak, że to nowotwór trzustki, który ma tak dużą śmiertelność, że lepiej nie mówić.

 2. Procto

  Trzustka boli jak już naprawdę jest źle. Zwłaszcza jak występują przewlekłe choroby, to trzustka jak boli, to jest już mocno zdegenerowana. Lepiej uważać i od razu w takich wypadkach rzeczywiście iść na USG.

 3. Mądry za późno

  Najlepiej nie czekając na ból trzustki ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów i w pewnym wieku całkowicie wyeliminować alkohol. Wiele osób sądzi że skoro pili przez całe życie, mogą to kontynuować, niestety trzustka może ulegać coraz większej degeneracji więc lepiej nie czekać na sytuację której nie będzie można odwrócić.
  Wierzcie mi na słowo,życie z uszkodzoną trzustką może być piekłem na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =